Cemil Bayık (Pkk) Ermenistan'da mı?

2008-05-10 19:21:00

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kandil Dağı ve civarına yaptığı operasyonda beraberindeki terör örgütü mensuplarıyla kaçan PKK'nın sözde yönetici kadrosundan Cemil Bayık'ın Ermenistan'a geçtiği iddia edildi.

Operasyon sonrasındaki gelişmeleri değerlendiren askeri yetkililer, eli kanlı teröristin gece sınırda yaşanan bir çatışma ardından bu ülkeye geçtiğini ifade ettiler. Genelkurmay Başkanlığı'ndan dün gece yapılan ve "sürpriz" merakını gideren açıklamanın ardından operasyona ilişkin gelişmeler bugün netleşmeye başladı.

Dün saat 00.15 itibariyle yapılan açıklamada, Bayık ve beraberindekilerin gittiği belirtilen ülkenin Ermenistan olduğu ifade edildi. Operasyon anında terör örgütünde büyük bir panik yaşandığını bildiren askeri yetkililer, bir grubun İran'a, Bayık ve beraberindekilerin ise Ermenistan'a giriş yaptığının belirlendiğini bildirdiler. Terör örgütünün sözde Merkez Yürütme Kurulu tarafından örgütün silahlı kanadı olan Halk Savunma Birliklerini yöneten Doktor Bahoz kod adlı Suriye uyruklu Fehman Hüseyin'in yanındakilerle beraber Sinad-Haftanin bölgesine kaçtığını bildiren askeri yetkililer, ardından da İran'a geçtiğinin sanıldığını kaydettiler.

Bayık ve beraberindekilerin Ermenistan sınırında çatıştığını, ardından adı açıklanmayan Mardinli bir şahsın devreye girmesiyle bu ülkeye girdiğinin altını çizdiler. Terörist Bayık'ın bazı korumalarının bu çatışmada öldüğünü kaydeden yetkililer, her iki terörist için de diplomatik girişimlerin başlatıldığını belirterek, Türkiye'ye teslim edilmelerinin bu ülkelerden resmi kanaldan isteneceğini bildirdiler.

Bu arada yaşanan panik havasında bazı küçük grupların Kuzey Irak sınırından Türkiye'ye geçtiğini belirten askeri yetkililer, bölgedeki illerde istihbarat çalışmasının sürdüğünü ve kısa zaman içinde bölgedeki 3 ilin kırsalında geniş çaplı operasyonlar yapılarak bu teröristlerin de etkisiz hale getirileceğini kaydettiler

0
0
0
Yorum Yaz