UAEK'den Kuzey Kore'ye "NPT Rejimine Geri Dön" Çağrısı.!

2008-06-04 22:40:00
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) olağan yönetim kurulu toplantısının bugünkü oturumunda, Kuzey Kore yönetimi, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşmasına (NPT) geri dönülmesi çağrısı yapıldı. Toplantıda, Kuzey Kore yönetiminin UAEK ile işbirliği yaptığı ve UAEK müfettişlerinin ülkedeki nükleer tesislerde hala denetimlerini sürdürdüğü belirtilerek, Kuzey Kore yönetimine teşekkür edildi. Kuzey Kore yönetimiyle nükleer programı konusunda resmi görüşmelerde bulunan altılar grubunun tarafları olan ABD, Rusya, Çin, Japonya ve Güney Kore temsilcileri ise "soruna diplomatik ve barışçıl çözüm bulunması için görüşmelerin olumlu yönde devam ettiğini" ifade ederek, "Kuzey Kore yönetiminin, altılar grubunun ev sahibi Çin'e, nükleer faaliyetleri, sahip olduğu nükleer malzeme ve nükleer tesislerine ilişkin kapsamlı bildirimde bulunmasını" talep ettiler.

 -"NPT'DEN ÇIKTI, ÇIKMADI TARTIŞMASI"- UAEK toplantısının, Kuzey Kore'nin nükleer programının tartışıldığı bugünkü oturumu ilginç bir tartışmaya da sahne oldu. Yönetim kurulu üyesi bazı ülkeler, Kuzey Kore'nin, NPT'yi tek taraflı olarak terk ederken "kural dışı hareket ettiği için" bu ülkenin hala NPT'ye taraf olarak görüldüğünü savundular. Üye ülkelerden diğer bir grup ise Kuzey Kore'nin NPT'yi tek taraflı iptal ederek, anlaşmaya taraf olmadığını ileri sürdüler. Tartışmaların uzaması üzerine söz alan UAEK Başkanı Muhammed El Baradei, üye ülkelerin heyet başkanlarına, "UAEK başkanı olarak yükümlülüklerimi yerine getirebilmem için lütfen aranızda görüşerek bu konuda kesin bir karar veriniz" ricasında bulundu.

Baradei, tartışmaların ardından Kuzey Kore yönetimine "NPT antlaşmasına geri dönmesi" çağrısını yönetim kurulunun ortak kararı olarak ilan etti. El Baradei, Kuzey Kore'ye yapılan "NPT antlaşmasına geri dön" çağrısını daha sonra yazılı olarak basına da dağıttı. Kuzey Kore yönetimi, nükleer silah sahibi olmak istediğini ilan ettiği için başta ABD olmak üzere uluslararası kamuoyunun baskılarına maruz kalınca taraf olduğu NPT'den 2003 yılında tek taraflı olarak çekildiğini bildirmiş ve UAEK ile tüm ilişkilerini dondurmuştu. Kuzey Kore yönetimi yoğun uluslararası temasların ardından, ABD, Rusya, Çin, Japonya ve Güney Kore ile altılı görüşme yapmayı kabul etmişti.

(AHY-ÇA) 4 Haziran 2008, Çarşamba AA

74
0
0
Yorum Yaz